Ako vybrať lezecké chyty a štruktúry

Lezenie na stene je vzrušujúcim dobrodružstvom, no ak chcete mať skutočný zážitok, je kľúčové správne vybrať lezecké chyty. Tieto tipy vám pomôžu pri výbere a inštalácii, aby ste dosiahli bezpečné a pútavé lezecké trasy.

Napísal Jakub Švub

Niekoľkonásobný majster slovenska v boulderingu a routesetter pre Európsky pohár.

Keď vyberáte prvé lezecké chyty, mali by ste zvážiť niekoľko dôležitých vecí:

Rôznorodosť typov úchopu

Získajte dobrú variabilitu rôznych druhov uchopov. Uistite sa, že máte dosť madieľ na rozcvičenie či štartovanie alebo topovanie ciest, pridajte aj lišty, obliny a dierky na vytvorenie náročných a zaujímavých trás, ktoré vám pomôžu zdokonaliť vaše lezecké zručnosti. Skuste siahnuť aj po lezeckých štruktúrach ktoré vedia svojou trojrozmernosťou uplne spestriť podmienku na vašej stene. 

Brutal bouldrovka 40°z našej ponuky

Veľkosť:

Na začiatok sa vyhnite výberu príliš veľa veľkých chytov. Áno, všetci milujeme lezenie na veľkých chytoch, ale ak máte obmedzený priestor a rozpočet na stenu, lepšie je si vybrať hlavne na začiatok väčšiu rozmanitosť chytov. Vaše vybrane chyty v košíku budú pôsobiť ako dostatok a peňaženke to tiež pride viac než dosť, avšak keď chyty namontujete na stenu uplne sa stratia. 

Valkýry rôznych veľkostí nájdeš tu.

Farby chytov:

Predtým, než urobíte rozhodnutie o distribúcii farieb vašej prvej selekcie chytov, mali by ste urobiť niekoľko základných rozhodnutí napriklad o tom ako budete na vašej stene vymýšľať či stavať trasy.
O tomto sa dočítate viac v sekcii routesetting. 

Trojuholníkové štruktúry Pytagoras rôznych veľkostí, farieb a sklonov.

Základné rozdelenie chytov

Lezecké chyty prichádzajú v rôznych tvaroch a dizajnoch, pričom každý slúži na špecifický účel pri tvorbe rôznorodých lezeckých trás. Tu sú najbežnejšie typy, na ktoré narazíte:

Madlá (jugs):  

Veľké a pohodlné chyty, sú ideálnym východiskovým bodom pre začiatočníkov. Z madieľ sa daju taktiež robiť dlhé a veľké lezecké pohyby alebo sa daju umiestniť zaujímavým spôsobom napríklad ako spoďak.


Lišty (Crimps):

Lišty sú malé, plytké chyty, ktoré testujú silu prstov a precíznosť. Vyžadujú presné umiestnenie prstov na udržanie úchopu. Najlepšie su pre tréning do skál. Na lišty si treba dávať vo svojich lezeckých začiatkoch pozor pretože zaťažujú šľachy a pútka prstov.  


Obliny (Slopers):

Obliny majú zaoblené a hladké povrchy, čo ich robí náročnými na uchopenie. Na týchto chytoch sa však nezranité pretože na ich úchop treba zapojiť celý svalovy retazec nielen ruk. Daju sa z nich vytvoriť napriklad kompresné pozicie.


Stisky (Pinches):

Stisky sú chyty, ktoré si vyžadujú stláčanie medzi palcom a prstami. Môžu mať rôzne šírky a tvary, pridávajú rozmanitosť vášmu lezeniu.


Dierky (Pockets):

Dierky najdete pre štyri, tri, dva či dokonca len jeden prst. Môžu byť plytké alebo hlboké, vyžadujú silu prstov a odporúčame ich používať len po tom čo sú vaše prsty na záťaž zvyknuté. Z dierok sa dajú robiť paradne kroky, kríže či foot-off 360(lezenie bez nôh a otočka o 360°) no pristupujte k nim opatrne.


Stupy (footholds):

Stupy na nohy, niekedy sa daju použiť aj ako zlý chyt, pripadne sa dá stup namontovať na štruktúru a vytvorí sa tým zaujimava kombinacia ktorá vie dostať telo do nepoznanej polohy. 

Materiál Chytov

Zaregistrovali ste pravdepodobne veľký rozdiel v cenovom rozpätí rôznych značiek chytov. Jedným z hlavných dôvodov tohto rozdielu je materiál chytov. Tu sú niektoré z najbežnejších materiálov a ich výhody a nevýhody:

Polyuretán (PU):

 • Polyuretán alebo PU je pravdepodobne najbežnejším materiálom používaným na výrobu chytov na lezenie po celom svete.
 • Tento materiál je ľahký a silný, čo umožňuje výrobu veľmi veľkých, univerzálnych chytov. PU je však ťažko recyklovateľný material a len málo vyrobcov zatiaľ prišlo na to ako chyty vyrábať udržatelne a cenovo dostupne. 
 • Je však dôležité zdôrazniť, že na trhu je veľa rôznych výrobcov. Niektorí ponúkajú lacnejší plast, ktorý sa rýchlo opotrebuje, iní vyrábajú kvalitné chyty, ktoré dlho vydržia a sú príjemnejšie na dotyk no za kvalitu si priplatite. 

Polyester (PE):

 • Polyester alebo PE je veľmi bežný v európskych lezeckých stenach.
 • PE chyty majú mimoriadne príjemné pieskové trenie, ktoré vydrží roky.
 • Navyše PE je oveľa lacnejší a vhodný pre vonkajšie použitie, pretože farba chytov sa nezmení tak rýchlo ako pri PU.
 • Ale sú aj nevýhody – PE je veľmi ťažký, ľahko sa láme a odlupuje, čo je pre výrobu veľkých držadiel prekážkou.

Drevené chyty:

 • Chyty vyrobené z dreva sa delia na čisté a opieskované.
  Čisto drevené chyty sú skvelé na trening pretože šetria kožu a pri lezení musite do nich naozaj tlačiť aby držali.  
 • Drevené chyty s povrchovou úpravou ponúkajú dobré trenie. Vyrábajú sa taktiež v rôznych farbach a tažko ich rozoznáte od klasických chytov ak nemaju priznanú známku kresby dreva.
 • Drevené chyty však nie sú vhodné pre vonkajšie použitie a pri častom nedbalom čistení vodou môžu na okrajoch popraskať. 

Chyty a štruktúry si viete pozrieť a vybrať aj na našom eshope 

Vyber si z našej ponuky